Runda 8: Galacticos pokonują Polonię Wrocław, Śliwicka święci hetmana!

Hetman Katowice, wzmocniony świeżo upieczonym mistrzem Czech Davidem Navarą, pokonuje liderującą Polonię Wrocław i samemu staje się wiceliderem. Alicja Śliwicka w 20 ruchu wymieniła hetmana i piona za 2 lekkie figury i wieżę, zaś Grzegorz Nasuta popisał fantastyczną techniką w końcówce.

KSz Stilon Gorzów 5 – 1 LKS Wrzos Międzyborów

Wrzos Międzyborów porażką w dzisiejszym meczu przekreślił swoje (matematyczne) szanse na pozostanie w Ekstralidze. Jako pierwsze zakończyły się partie na niskich deskach: w fatalne kłopoty wpadł Michał Bartel, który skapitulował przed Marcelem Kanarkiem, równie szybko Igor Janik kombinacyjnymi atakami pokonał Radosława Śliwerskiego. Zremisowały panie: Klaudia Kulon z systemu londyńskiego utworzyła tyralierę pionków na czwartej linii, a Julia Antolak nie miała pomysłu jak się przebić. Zdecydowanie dłużej trwały partie z pierwszych desek: partia Krasenkow-Nurkiewicz mogłaby trafić do podręczników jako przykład gry w takich strukturach:

Michał Krasenkow – nestor polskich szachów. /fot. Robert Pawlikowski

Kacper Piorun przez całą partię spokojnie powiększał i realizował przewagę w partii z Łukaszem Cyborowskim:

VOTUM SA Polonia Wrocław 2 – 4 Wasko HETMAN GKS Katowice

Myśl o tym meczu rozgrzewała wszystkich szachowych kibiców od wielu dni. Polonia Wrocław, czyli niepokonany dotąd lider, versus Hetman Katowice – drużynowy mistrz Polski nieprzerwanie od 5 lat (i zdobywcy 9 tytułów na przestrzeni 13 lat). Ostatnią złotą drużyną przed okresem katowickiej hegemonii była… Polonia Wrocław. Mecz wielu smaczków, ale przejdźmy już do jego przebiegu.

Hetman Katowice wystawił w swoim składzie trzech zawodników ze światowego TOP30 (Duda, Navara i Wojtaszek), a Polonia Wrocław ruszyła do boju z Pentalą Harikrishną (numer 20. na świecie), Mateuszem Bartlem (trzeci zawodnik na polskich listach) i Szymonem Gumularzem (najlepszy polski junior).

Pojedynek między szesnastym a dwudziestym zawodnikiem naszego globu zakończył się remisem. /fot. Robert Pawlikowski

Na pierwszej desce pojedynek między Harikrishną a Dudą zaczął się w obronie Nimzowistcha, a zakończył się, gdy na szachownicy stanęły gołe króle. W drugiej partii bardzo szybko panowie przeszli do końcówki lekkofigurowej z dużą ilością pionków i zarówno Wojtaszek, jak i Bartel nie przebijali się przez zastawione zasieki. Bardzo dużo czasu w grze środkowej spędzili Szymon Gumularz i David Navara – wpadli w obustronny niedoczas i mimo, że czeski arcymistrz miał już pionka o krok od pola do promocji, to nie miał jak tego wykorzystać i podpisali rozejm.

David Navara, po zdobyciu mistrzostwa Czech, przybył wspomóc Hetmana Katowice /fot. Robert Pawlikowski

Partie decydujące o zwycięstwie katowiczan były dwie: Gajewski pokonał Tazbira, a po sąsiedzku czarnym kolorem Sadzikowski ograł Wieczorka.

Dużą aktywność w swojej partii uzyskała Jolanta Zawadzka, lecz nie przekuła jej na zwycięstwo w partii z Moniką Soćko. Pomimo porażki w meczu, jeśli jutro Polonia Wrocław wygra mecz z Wrzosem Międzyborów, to niezależnie od innych wyników, zostanie drużynowym mistrzem Polski!

Klub Szachowy Silesia Racibórz 3,5 – 2,5 UKS 21 Podlesie

Dla zawodników Podlesia z kategorii tych, które decydują o spadku z Ekstraligi. Silesia Racibórz jednak nie chce rozdawać punktów za darmo i tym sposobem mieliśmy interesującą walkę w niemal każdej partii, ale szczególną uwagę trzeba zwrócić na pojedynek Alicji Śliwickiej z Joanną Worek:

Krzysztof Jakubowski tańcem skoczków na skrzydle królewskim wymanewrował Radosława Dzierżaka:

Grzegorz Nasuta w trudnej końcówce utrzymał remis i tym samym zapewnił swojej drużynie zwycięstwo. /fot. Robert Pawlikowski

Paweł Teclaf z Grzegorzem Nasutą rozegrali bardzo pouczającą partię, a zwłaszcza końcówkę, z której płynie wniosek, by nie ufać wskazaniom komputera:

Powyżej podany przykład arcymistrzowskiej techniki uratował mecz dla Raciborza.

Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków 3 – 3 KSz Hetman Płock

Obie drużyny walczą o utrzymanie. Dziś walczyły między sobą, zaś jutro Hetman Płock podejmuje Miedź Legnica, a Dwie Wieże Kraków grać będą z UKS Podlesie. Dzisiejsza i jutrzejsza runda zadecydują, która z tych trzech ekip podzieli los Wrzosu Międzyborów i spadnie z Ekstraligi. Mecz ten był bardzo zacięty – na samym początku dali sobie po razie: z jednej strony zapunktował Leniart, z drugiej Golubka. Stan meczu 1-1 i uwaga kibiców przeszła na pozostałe szachownice.

Grabarczyk-Nguyen bardzo długo siłowali się w równej pozycji, aż obaj weszli w niedoczas, analogicznie było w partii Pultinevicius-Druska, chociaż tutaj tuż przed kontrolą czasu Druska osiągnął pewną przewagę. Obie partie skończyły się remisami, chociaż niech dowodem waleczności będzie to, że przez ponad 30 posunięć Piotr Nguyen próbował wygrać końcówkę wieża na gońca!

Bojowe nastawienie było widoczne zarówno na szachownicy, jak i poza nią. Piotr Nguyen w obiektywie Roberta Pawlickiego.

Na dwóch ostatnich deskach wygrali Vojtech Zwardoń z krakowskiej ekipy oraz Irina Bulmaga z drużyny Hetmana Płock.

KSz Miedź Legnica 3 – 3 Wieża Pęgów

Miedź Legnica po dotkliwej porażce ze Stilonem Gorzów odpadła już z walki medalowej, ale dalej mogą liczyć na indywidualne sukcesy, m.in. Oliwia Kiołbasa ma szansę zdobyć normę na tytuł arcymistrzyni. Wieża Pęgów z kolei walczy o medal z jak najszlachetniejszego kruszcu. Patrząc po przebiegu pojedynczych partii, remis w meczu jest uczciwym wynikiem. Poza arcymistrzowskim remisem na pierwszym stoliku, reszta partii trwały odpowiednio długo. Dziuba-Heberla i Olszewski-Hnydiuk zremisowali w wieżówkach, z czego pierwsi ze skoczkami, a drudzy z białopolowymi gońcami.

Partie rezultatywne były w obecności Czechów. Górą w starciu Zilka-Simacek był biały i dokonał tego w taki sposób:

Czeski arcymistrz Plat zaskoczył wyborem debiutu /fot. Robert Pawlikowski

Panie Majdan i Kiołbasa zgodziły się na remis, a pojedynek Piotra Bobrasa z Vojtechem Platem był pokazem aktywnej gry w rzadko spotykanej obronie Philidora:

Tabela

Lp.12345678910Punkty meczowePunkty małe
1VOTUM SA Polonia WrocławX4,03,54,04,53,5 3,5 2,0 4,014,029,0
2KSz Silesia Racibórz2,0X5,02,53,02,0  3,5 4,01,07,023,0
3KSz Dwie Wieże Kraków2,51,0X2,5 2,0 3,0 1,53,53,04,019,0
4KSz Miedź Legnica2,03,53,5X 3,0 4,02,54,0 1,09,023,5
5Wieża Pęgów1,53,0 4,03,0 X4,05,03,54,0 12,028,0
6KSz Hetman Płock2,5 4,03,0  2,0X2,02,53,52,05,021,5
7UKS 21 Podlesie 2,5 2,5 2,01,04,0X2,53,00,53,018,0
8Wasko HETMAN GKS Katowice4,0  4,53,52,53,53,5X 4,53,013,029,0
9LKS Wrzos Międzyborów 2,02,52,02,02,53,01,5 X 1,01,016,5
10KSz Stilon Gorzów2,05,03,0 5,0 4,05,53,0 5,0X12,032,5

Linki

Serwis turniejowy Ekstraligi

Transmisja i komentarz GM Zbigniewa Paklezy oraz jego gości

Partie w formacie PGN

Przewiń do góry