Runda 4: Stilon Gorzów pręży muskuły

Runda czwarta obfitowała w rezultatywne partie, wiedli w tym prym zawodnicy z Gorzowa i Raciborza. Pojawiło się wiele niezwykłej urody motywów taktycznych w partiach, zwrotów akcji (także związanych z niedoczasami) oraz wyrównanej walki pomiędzy Hetmanem Katowice a Hetmanem Płock.

Kadra Polski na Olimpiadzie Online zdobyła dziś brązowy medal w składzie: Duda, Wojtaszek, M. Soćko, Zawadzka, Gumularz, Śliwicka, Bartel, Gajewski, Cyfka, Rajlich, Janik, Antolak i trener B. Soćko. Serdecznie gratulujemy sukcesu i dziękujemy za dostarczone emocje!

KSz Stilon Gorzów 5,5 – 0,5 UKS 21 Podlesie

Yuriy Kryvoruchko pokonał Macieja Klekowskiego w miniaturowej partii hiszpańskiej, zaś Paweł Teclaf uległ Matthiasowi Bluebaumowi w bardzo ostrej partii francuskiej. Komentarz do tych partii przygotował FM Kosma Pacan-Milej z zespołu Infoszach:

Yuriy Kryvoruchko pewnie dziś zapunktował. /fot. Robert Pawlikowski

Drugi raz na tej Ekstralidze zdarzyło się, że dużo bardziej utytułowanemu zawodnikowi grającymi białymi, zawodnik o mniejszym rankingu stawia ciężkie warunki w wariancie Makogonowa obrony królewsko-indyjskiej. Uprzednio Bobras ograł Sadzikowskiego, tym razem zmierzyli się w tym debiucie Michał Krasenkow i Radosław Barski. Partia zakończyła się remisem, jednak był to remis ciężko wywalczony przez Krasenkowa. Na dalszych deskach Marcel Kanarek znalazł sposób na Jakuba Kosakowskiego, zaś Igor Janik pokonał Szymona Waltera. W pojedynku pań Julia Antolak ograła Alicję Śliwicką. Wszystkie partie tego meczu były niezmiernie ciekawe i zachęcam do samodzielnego ich obejrzenia.

Wasko HETMAN GKS Katowice 3,5 – 2,5 KSz Hetman Płock

Zawodnicy Katowic stanowili rdzeń polskiej reprezentacji i z tego powodu mieli mniej czasu na odpowiednią regenerację i przygotowanie, mimo to udało im się wygrać mecz dzięki zwycięstwom: Wojtaszka z Golubką oraz Soćki z Warakomskim.

Radosław Wojtaszek punktował zarówno na Olimpiadzie Online, jak i na Ekstralidze /fot. Anna Kubicka

Potknięcie zanotowali na drugiej desce, gdzie Gajewski uległ Pultineviciusowi, ale remisami na pozostałych szachownicach doszusowali do zwycięstwa.

LKS Wrzos Międzyborów 2 – 4 Wieża Pęgów

Wieża Pęgów pewnie zmierza w kierunku medali – to już czwarte zwycięstwo meczowe, tym razem osiągnięte dzięki czeskim zawodnikom na 4 i 5 desce, czyli Stepanowi Zilce i Vojtechowi Platowi. Na reszcie szachownic padły remisy, chociaż… nie musiały. Partia Nurkiewicz-Hnydiuk skończyła się remisem w takiej pozycji:

Dzięki punktom Vojtecha Plata, Wieża Pęgów spokojnie wygrywa kolejne rundy /fot. Robert Pawlikowski

VOTUM SA Polonia Wrocław 4 – 2 KSz Miedź Legnica

Pentala Harikrishna i Robert Kempiński podpisali dość szybko remis, z czego obaj mogą być zadowoleni – hinduski arcymistrz wszystkie rundy kończył po bardzo długich bojach (trzykrotnie wygrywał w końcówkach), zaś lider Miedzi Legnica zapewnił tym reszcie drużyny możliwość walki o zwycięstwo w meczu (zwłaszcza przy jeszcze szybszym remisie w partii Bobras-Tazbir).

Oliwia Kiołbasa, na tle bardzo znanych rywalek, prezentuje się bardzo solidnie. /fot. Robert Pawlikowski

Niestety, dotąd znakomicie spisująca się Oliwia Kiołbasa (3 remisy z Śliwicką, Soćko i Kulon) uległa Jolancie Zawadzkiej, zaś Szymon Gumularz wymanewrował w skoczkówce Michała Olszewskiego.

Klub Szachowy Silesia Racibórz 5 – 1 Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków

Pojedynek między Raciborzem a Krakowem, pomimo jednostronnego wyniku, trwał dość długo. Po zaciętej partii ostatecznie Niclas Huschenbeth założył siatkę matową Michałowi Matuszewskiemu.

Jeszcze dłużej od powyższej partii trwała obrona Arkadiusza Leniarta przed Grzegorzem Nasutą – skuteczna, bowiem padł remis. Na trzeciej szachownicy Tomasz Markowski pokonał Piotra Nguyena, na czwartej Zwardoń podpisał remis z Krzyżanowskim – w 30 ruchów, ale w ekspresowym tempie. W kolejnych partiach Krzysztof Jakubowski wygrał z Dariuszem Mikrutem w systemie Reti, a Marii Leks nie udało się powtórzyć wczorajszego wyniku i podpisała kapitulację.

Dariusz Mikrut – organizator Ekstraligi i 5 deska Dwóch Wież Kraków /fot. Robert Pawlikowski

Tabela

Lp.12345678910Punkty meczowePunkty małe
1VOTUM SA Polonia WrocławX4,03,5 4,0     4,08,015,5
2KSz Silesia Racibórz2,0X 5,0     4,01,04,012,0
3KSz Dwie Wieże Kraków2,5 1,0X    1,53,5 2,08,5
4KSz Miedź Legnica 2,0  X  4,02,54,0 4,012,5
5Wieża Pęgów    X4,05,03,5 4,0 8,016,5
6KSz Hetman Płock    2,0X2,0 2,5 2,00,08,5
7UKS 21 Podlesie   2,01,04,0X   0,52,07,5
8Wasko HETMAN GKS Katowice  4,53,52,5 3,5 X  6,014,0
9LKS Wrzos Międzyborów 2,02,52,0 2,0   X 0,08,5
10KSz Stilon Gorzów2,05,0   4,0 5,5   X6,016,5

Linki:

Transmisja i komentarz GM Zbigniewa Paklezy oraz jego gości

Partie w formacie PGN

Serwis turniejowy Ekstraligi

Przewiń do góry